Pies Się Boi Zostać Sam W Domu?

5-Dniowy Bezpłatny Kurs Jak Wyeliminować 99% Problemów z Psem
  • Co zrobić, aby pies zaczął słuchać?
  • Dlaczego nieświadomie uczysz psa nieposłuszeństwa
  • Co zrobić, aby twój pies cię rozumiał?
Wpisz Imię i Email, Aby Otrzymać Bezpłatny Dostęp Do Kursu

Co Zrobić Jeżeli Twój Pies Się Wszystkiego Boi?

Wiele psów ma z właścicielem silną więź. To bardzo dobrze, ponieważ kupujemy sobie wiernego przyjaciela, który zawsze przy nas jest niezależnie od sytuacji. Jednak u niektórych psów występuje lek i strach, kiedy nie ma właściciela w pobliżu.

Około 10% procent psów ma tego rodzaju lęki. Nie ważne, czy pies jest szczeniakiem, czy jest już starszy. Co ciekawe wiele psów przez ten problem kończy w schronisku.

Jak patrzy na świat pies.

Pamiętaj, że twój pies jest zwierzęciem stadnym. Dlatego jest tak bardzo towarzyski i lubi ludzi. Twój pies będzie się starał spędzać z Tobą czas. Kiedy właściciel odchodzi (np. do pracy) u psa następuje lęk i u każdego ten lęk ma inny poziom. Pies nie rozumuje jak człowiek i nie wie dlaczego go zostawiliście. Chce być z Tobą.

Poniżej przedstawiam mały test, który ma za zadanie uświadomić właściciela, czy jego pies ma faktycznie problem.

PYTANIE 1: Czy twój pies reaguje dziwnie, gdy ubierasz kurtkę, lub sięgasz po klucze?

Pytanie 2: Czy twój pies zachowuje się w niewłaściwy sposób (oddaje mocz, szczeka, jęczy) tylko wtedy, gdy jest sam?

Pytanie 3: Czy twój pies po twoim powrocie tak bardzo się cieszy, że trudno go uspokoić i samo uspokojenie zajmuje sporo czasu?

Dlaczego psy się boją?

Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Przyczyn może być wiele i o niektórych chcę tutaj porozmawiać:

1.Zmiana w twoim harmonogramie. Powiedźmy, że spędzasz z psem wiele godzin i w końcu dostałeś wymarzoną pracę. Naraz zmieniają się godziny pracy i dla psa wszelkie zmiany przyzwyczajeń mogą być niepokojące.

2.Kupujesz psa w okresie wakacyjnym i nie musisz chodzić na zajęcia, albo do pracy. Kiedy sytuacja się zmienia twój pies może zacząć się bać.

3.Wiele psów, ze schroniska ma wiele fobii, które są spowodowane trudną sytuacją z przeszłości.

4.Sytuacje traumatyczne mogą wywoływać u psa lęk np. pies potrącony przez samochód może bać się wejść na jezdnię.

5.Zmiana miejsca zamieszkania. Dla psa wszystkie nowe zapachy mogą wywoływać lęk.

Jakie są objawy lęku u psów?

lizanie
kopanie
gryzienie
oddawanie moczu
samookaleczenie
biegunka
nadmierne ślinienie
wycie
niszczenie domu
utrata apetytu
uciekanie
wymioty
skomlenie

Co można zrobić, aby pomóc psu?

Musisz uczyć psa, że bywają sytuacje w których twój pies zostaje sam. Im szybciej zacznie uczyć psa tym lepiej dla Ciebie.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to zapewnić psu bezpieczeństwo psychiczne, kiedy nie ma Ciebie w domu. Zapewnij psu dużą ilość czystej wody, najlepiej również kojec dla psa.

Jeżeli nie chcesz, aby psu się nudziło, daj mu jego zabawki. Ja jestem przeciwnikiem zabawek z gwizdkiem, które piszczą, ponieważ one ogłupiają psa. Najlepiej dać mu gumowe zabawki, które nie wydają dźwięku.

Inną ważną rzeczą jest zostawienie psu czegoś co pachnie Tobą. Ta technika jest bardzo dobra i sam twój zapach zapewnia bezpieczeństwo.

Teraz otrzymasz zestaw ćwiczeń, które pomogą w złagodzeniu strachu.

Ćwiczenie1: Kiedy jesteś w domu stopniowo ucz psa, że nie zawsze musi być blisko Ciebie. Zostawiaj go na 5, 10 minut samego. Następnie zwiększaj ten dystans. Ignoruj psa, kiedy próbuje zwrócić na siebie uwagę (np. podskakując, szczekając itp.)

Ćwiczenie2: Dobrym rozwiązaniem jest zostawianie psa w domu, kiedy Ty jesteś na zewnątrz. Stopniowo zwiększaj czas w okresie kilku tygodni.

Osoby, które tutaj weszły wpisały:

2 thoughts on “Pies Się Boi Zostać Sam W Domu?”

  1. Man1903Bare says:

    Dzięki wielkie za podpowiedzi! Czasami człowiek siedzi i trudzi się nad rozwiązaniem problemu, a tu wystarczy załączyć komputer i tak wiele odpowiedzi w jednym.

    u230326 – To jest dobry temat:

  2. Dla rodziny z dziecmi uwazam, ze sa duzo fajniejsze rasy psow, ktore sa bardziej przyjaznie nastawione do calego swiata – oraz nie sprawiajace takich problemow wychowawczych jak Akita – no ale wybor nalezy do Ciebie, znam tez wiele Akit ktore swietnie zyja ze swoja rodzina i z dziecmi i nie ma z nimi zadnych problemow ale wlasciciele od malego uczyli zarowno psa jak i dzieci zasad panujacych w domu tak aby dziecko i pies zyli w zgodzie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.